Op 18 maart vond de Algemene Ledenvergadering van de Historische Kring Bussum plaats. Op de agenda stond onder andere een voorstel tot wijziging van de Statuten. Omdat er geen quorum was (daarvoor hadden meer dan 800 leden aanwezig moeten zijn), konden over dat onderwerp geen besluiten worden genomen. Daarom is er op maandag 31 maart op het Documentatiecentrum van de HKB een tweede Algemene Ledenvergadering, met maar één onderwerp: wijziging van de statuten. Tijdens die vergadering kan besluitvorming plaatsvinden, ongeacht het aantal aanwezige leden.
De vergadering die al was aangekondigd bij de uitnodiging voor de ledenvergadering van 18 maart begint om 10.30 uur, Stationsweg 3 Bussum. De stukken bij dat onderwerp zijn dezelfde als bij de vergadering van 18 maart en zijn HIERte vinden.
Bussum heeft sinds woensdag 19 maart een G.J. Van Heuven Goedhartplein. Dat is er gekomen dankzij het aanhoudend ijveren daarvoor van Margreet de Broekert. Zij vond het vreemd dat naar deze bijzondere man overal in Nederland lanen zijn vernoemd, en in Utrecht een plein. Maar niet in zijn geboorteplaats Bussum. Nu is daar nu toch ook een plein als eerbetoon. Het ligt achter het pand van boekhandel Los waar hij is geboren.
Wethouder Mark Marshall opende de onthullingsplechtigheid, waarop Margreet de Broekert de achtergronden van de Bussumse vernoeming belichtte. De jongste dochter van Van Heuven Goedhart hield een korte toespraak en waarna zij samen met burgemeester Ter Heegde een van de vier straatnaamborden onthulde. Aanwezig waren verder twee kleinkinderen en een nicht, evenalsTineke Ceelen, directeur van Stichting Vluchteling.
De dag van de onthulling 19 maart is de geboortedatum van Van Heuven Goedhart (1901-1956). Hij was journalist, politicus, verzetsman, engelandvaarder en de eerste Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Zijn commissariaat ontving in 1955 de Nobelprijs voor de Vrede, een jaar voor zijn overlijden. Sinds een verbouwing van de boekhandel in 1907 zit daar een 'eerste steen' in de muur met de namen van Gerrit Jan en zijn broer. Helaas staat daar Jan Gerrit.
Lees HIER meer over Van Heuven Goedhart, en ook HIER op de website van Margreet de Broekert. (foto's Jan Schippers)


Rond de honderd mensen bezochten op dinsdagavond 18 maart de Algemene Ledenvergadering. De sfeer zat er meteen al in door het optreden van Jan Schippers en Pieter Schut. Zij namen de aanwezigen mee op hun virtuele tour door Bussum langs de filmlocaties voor de tv-programma's van Van Kooten en De Bie. Daar waren ook veel niet-leden op af gekomen.
Na de pauze begon met wat minder bezoekers de eigenlijke Algemene Ledenvergadering. De gebruikelijke agendapunten werden vlot afgewerkt: de jaarrekening 2024 werd goedgekeurd en de begrotingen 2025 en 2026 vastgesteld. Nol Verhagen werd bij acclamatie en met applaus herbenoemd tot voorziter.

Ook niet onbelangrijk was een voorstel van het bestuur tot een ingrijpende statutenwijziging. Wat dit betreft is een extra ledenvergadering noodzakelijk. De benodigde aanwezigheid van twee-derde van de leden was er namelijk niet. Daarom zal opnieuw worden gestemd op maandag 31 maart 10.30 uur in het documentatiecentrum van de HKB. Dan kan er een rechtsgeldig besluit kan worden genomen ongeacht het aantal aanwezige leden. De statutenwijziging betreft onder meer het buiten werking stellen van het Huishoudelijk reglement. Dat is naar het oordeel van het bestuur verouderd en soms zelfs in tegenspraak met de Statuten. Het bestuur acht aanpassing nodig door onder meer de opkomst van de digitale communicatie. In de nieuwe statuten zijn waar nodig bepalingen uit het Huishoudelijk Reglement overgenomen waardoor dit overbodig is geworden. De Jaarvergadering werd voor de tweede keer gehouden in het gebouw van Apostolisch Genootschap aan de Meulenwiekelaan. (foto's Jaap van Hassel)
De Algemene Ledenvergadering van de Historische Kring Bussum is op dinsdagavond 18 maart in het gebouw van het Apostolisch Genootschap aan het Beatrixplantsoen. Iedereen is welkom ook niet-leden. In het voorprogramma vanaf 20.00 u krijgen Jan Schippers en Pieter Schut het woord over de succesvolle Van Kooten en De Bie- route die zij hebben samengesteld. Ze nemen de aanwezigen mee op een virtuele tocht door Bussum langs filmlocaties.

Na de pauze begint de eigenlijke ALV. Dan is er de presentatie van de gebruikelijke jaarstukken en wordt er een voorstel gepresenteerd om de Statuten van de HKB ingrijpend te wijzigen en het huishoudelijk reglement af te schaffen. Mogelijk is er op 31 maart om 10.30 uur in het Documentatie-centrum een extra ALV nodig om de besluiten te bekrachtigen. Dit komt door bepalingen in de huidige statuten omtrent het vereiste quorum voor een statutenwijziging. In de nieuwe statuten is dat aangepast. HIER kunt u de jaarstukken inzien.
Agenda
1.Opening 2.Vaststelling van de agenda 3.Vaststelling van de notulen van de ALV van 21 maart 2024* 4.Vaststelling van verslag van het bestuur over 2024 (zie hierna) 5.Verslag van de kascontrolecommissie 6. Vaststelling van de jaarrekening 2024* 7.Benoeming kascontrolecommissie 2025 8.Voorstel tot verhoging van de contributie van leden, woonachtig buiten Bussum, Naarden en de Hilver sumse Meent 9.Herziening van de begroting 2025 en vaststelling van de begroting 2026* 10.Voorstel tot wijziging van de statuten en tot buiten werking stelling van het Huishoudelijk Reglement dan de vereniging 11.Ontslag en verkiezing bestuursleden** 12. Rondvraag en sluiting
Op Zaterdag 8 maart, Internationale Vrouwendag, heeft het jongste nummer van onze vereniging het licht gezien. Het eerste exemplaar van het blad, gewijd aan 'strijdbare vrouwen' werd door Ria Platvoet uitgereikt aan wethouder Barbara Boudewijnse. Dat gebeurde in De Plataan in Naarden waar die zaterdag diverse activiteiten waren met als motto 'Vrouw van de Toekomst'. Officieel moment was de opening door de wethouder en de overhandiging van het BHT-nummer. Ria Platvoet staat zelf op de foto van de etalage van het voormalige vrouwenhuis in Bussum dat het omslag siert. 40 jaar geleden gemaakt voordat het Vrouwenhuis aan de Brinklaan werd gesloopt. (foto's Jaap van Hassel)

Het nieuwste nummer van ons tijdschrift dat is gewijd aan 'strijdbare vrouwen' wordt a.s zaterdag ter gelegenheid van Internationale Vrouwendag officieel gepresenteerd. Dat is die dag onderdeel van een gevarieerd programma in de Plataan in Naarden. Hieronder een overzicht van alle activiteiten. De presentatie van het Bussums Historisch tijdschrift door Ria Platvoet is om 17.40 u na de opening door wethouder Barbara Boudewijnse

Het Bussums Historisch Tijdschrift komt er weer aan! Dat is wat vroeger dan normaal in het voorjaar: het heeft te maken met Internationale Vrouwendag op 8 maart. Het nieuwe nummer is helemaal gewijd aan 'vrouwenzaken'. Om maar wat te noemen: vrouwelijke wethouders van Bussum - Bussumse vrouwen voor vrouwenrechten - Afdeling Naarden-Bussum van de Nederlandse Vereniging van huisvrouwen - Internationale Vrouwendag - De vrouwenbeweging in Bussum - Dokter Hirschel-Kerényi (1888-1957) - Susanna Maria van Woensel Kooy (185-1934) - Bussumers uit de jaren twintig, deel 4
Op het omslag zien we de laatste etalage van het Vrouwenhuis aan de Brinklaan 83, vlak voor de sloop.
De 80-jarige Henk Schaftenaar is kortgeleden aan de Rijksuniversiteit Groningen gepromoveerd op een proefschrift over zanderijen in Naarden.
Hij onderzocht de afzanding van het hooggelegen, reliëfrijke landschap rond de vesting Naarden tussen 1675 en 1834. Het werd afgegraven op initiatief van de Staten van Holland om het bij oorlogsdreiging onder water te zetten, om zo Holland te kunnen verdedigen. Omdat men toen weinig van hydrografie wist, kon men het peil niet nauwkeurig bepalen. Daarom moest proefondervindelijk worden bekeken of het gebied kon worden geïnundeerd.
Het onderzoek van Schaftenaar bevat een reconstructie van een oud, deels verdwenen landschap. Voor het eerst wordt inzichtelijk hoe de afzanding verliep onder invloed van verschillende, soms tegenstrijdige belangen en onder steeds veranderende omstandigheden. Rond Naarden ontstond een moeilijk te doorkruisen, overzichtelijk schootsveld dat ook nog agrarisch werd gebruikt. Een inundeerbare vlakte werd het niet. Schaftenaars onderzoek gaat ook over verschillende soorten zand: waarvoor werden die gebruikt, hoe en waar werden ze verhandeld en hoe vond zo’n afzanding in de praktijk plaats?
Schaftenaar: “Tientallen miljoenen kruiwagens Naardens zand gingen als ballast naar de scheepvaart. Want dat zand was destijds te duur voor het ophogen van bouwpercelen in Amsterdam. Veel zand werd illegaal afgegraven, zelfs door overheidsfunctionarissen.”
Schaftenaar (1944) woont in Naarden. Hij is oud-docent aardrijkskunde op het Goois Lyceum in Bussum en scholengemeenschap Laar en Berg in Laren. Schreef veel monografieën en artikelen over de historisch-geografische ontwikkeling van zijn woongebied, onder andere in zijn historisch tijdschrift 'De Omroeper'
Proefschrift: ’s Lands zanderijen te Naarden (1675-1834)
In de Bibliotheek Gooi+ in Bussum verzorgden Jan Schippers en Pieter Schut op 7 februari een Thema-café over de Van Kooten en De Bie- route. Als makers gaven zij tijdens een virtuele wandeling een toelichting op de tv-locaties in Bussum die werden aangedaan. Het ruim vijftigkoppige publiek wist het gebodene enorm te waarderen. In precies twee uur tijd konden de bezoekers genieten van bekende en minder bekende scenes uit het tv-werk van Van Kooten en De Bie. Volgens Piet Hein Gons van de Bibliotheek was het aantal bezoekers een grootte-record wat betreft de Thema-café's. Hij bood Schippers en Schut na afloop als dank ieder een moorkop aan.(foto's Jaap van Hassel)
Na de opening op 18 juni 2024 van het Wim de Bie-tunneltje en de presentatie van de route in september dat jaar is de belangstelling onverminderd groot gebleven, voor zowel wandelingen met- als zonder gids. Dit voorjaar zijn er opnieuw wandelingen met gids, maar die zijn al weer volgeboekt.
Op 18 maart, als begin van de Algemene LedenVergadering van de Historische Kring Bussum, maken Schippers en Schut nogmaals deze digitale wandeling door Bussum.
Eindelijk is het zover. Het was lang wachten op een eerbetoon aan Gerrit Jan van Heuven Goedhart, geboren in Bussum. Op andere plaatsen in Nederland is de naam van deze bijzondere man al geruime tijd met een straat of plein verbonden. Nu is, vooral door de niet aflatende inzet van Margreet de BroekertBussum aan de beurt. Op 19 maart a.s wordt door burgemeester Ter Heegde op de Veldweg een straatnaambord onthuld op de parkeerplaats achter boekhandel Los. Van Heuven Goedhart werd geboren in het pand van Los aan de Nassaulaan. Daar zit in de gevel een 'eerste steen', in 1907 na een verbouwing gelegd door een zesjarige Gerrit Jan en zijn broer. Helaas wordt hij op deze steen Jan Gerrit genoemd.
Van Heuven Goedhartheeft een bewogen en avontuurlijk leven geleid. Hij was verzetsman, engelandvaarder, jurist, journalist en politicus en hij werd na de Tweede Wereldoorlog de eerste Hoge commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Zijn commissariaat werd in 1955 onderscheiden met de Nobelprijs voor de Vrede. Een jaar later overleed hij.
Bij de onthullings-ceremonie op de Veldweg zijn ook familieleden van hem aanwezig, onder wie een dochter. Er wordt nagedacht over een manier om Van Heuven Goedhart ook nog op een andere manier te eren, bijvoorbeeld met een plaquette. De ceremonie begint op 19 maart om elf uur 's ochtends.